High School Sports News
Football

Tennessee high school football schedule 2022

Tennessee high school football schedule 2022

The TSSAA has released its list of high school football games that have been moved to Thursday nights in the fall.

The TSSAA announced earlier this year that it would have to move about 20 games each week to Thursday to accommodate for a decline in the number of officials. The amount of games in each part of the state that were moved depended on how many officiating crews were available.

Games with an asterisk denote a game moved by TSSAA. Remaining games were moved by the schools.

Week 1: Aug. 18-20
Thursday games

East

Brainerd vs Bradley Central

Red Bank vs Cleveland*

Signal Mountain vs Hixson

Heritage vs Maryville

Jefferson Co. vs Sevier Co.

Middle

Hendersonville vs Oakland*

Cane Ridge vs Pearl-Cohn

Cornersville vs Richland

Red Boiling Springs vs The Webb School*

Shelbyville vs Tullahoma

Cookeville vs Upperman

Hickman Co. vs Wayne Co.*

West

Munford vs Covington

Christian Brothers vs Germantown

Memphis Business Academy vs Harding Academy*

Raleigh-Egypt vs Kingsbury

White Station vs Melrose*

Fairley vs Memphis East

Oakhaven vs Memphis Middle College

Peabody vs Milan

Hillcrest vs Trezevant

Dresden vs Westview*

Saturday games

East

Knoxville West vs Bearden

Morristown West vs Morristown East

Middle

Gordonsville vs Smith Co.

West

Hamilton vs Mitchell

Douglass vs Westwood

Overton vs Whitehaven

TSSAA REFEREE SHORTAGE:Explaining the TSSAA football referee shortage and one way coaches are trying to fix it

 

NFHS NEW FOOTBALL RULES:NFHS releases new high school football rules starting for 2022 season

THURSDAY NIGHT LIGHTS:Why TSSAA will move one football game to Thursday for all Tennessee teams in 2022

Week 2: Aug. 25-27
Thursday’s Games

East

Maryville vs Powell

Middle

Harpeth vs Cheatham Co.*

Dickson Co. vs Columbia*

Ezell-Harding vs DCA*

Nashville Christian vs Goodpasture*

Sycamore vs Hunters Lane*

Liberty Creek vs Portland

BGA vs Ravenwood*

Smyrna vs Rockvale

Greenbrier vs White House*

 

West

Kingsbury vs Craigmont

Ripley vs Crockett Co.*

Lexington vs Decatur-Riverside*

KIPP Memphis vs FACS*

Memphis Business Academy vs Macon Road

Freedom Prep vs M.L. King Prep

Hamilton vs Wooddale

Saturday’s Games

East

Brainerd vs Howard

West

Memphis Overton vs Tipton-Rosemark

Week 3: Sept. 1-3
Thursday Games

East

Northview Academy vs Alcoa

Elizabethton vs Greeneville

Chuckey-Doak vs Johnson Co.

Union Co. vs Pigeon Forge

Middle

Mt. Pleasant vs Cascade*

Macon Co. vs DeKalb Co.*

West Creek vs Gallatin*

Smith Co. vs Maplewood

Hillwood vs Pearl-Cohn

Page vs Spring Hill*

Watertown vs Westmoreland*

West

Trinity Christian vs Fayette Academy*

Mitchell vs Freedom Prep

Sheffield vs Hamilton

Gleason vs Bruceton*

Camden vs Huntingdon*

Southwind vs Kingsbury

MAHS vs M.L. King Prep

Memphis Middle College vs MASE

Memphis East vs Memphis Business Academy

Hillcrest vs Oakhaven*

Raleigh-Egypt vs Trezevant*

 

Week 4: Sept. 8-10
Thursday’s Games

East

Knoxville Central vs Gibbs

Cumberland Co. vs Lenoir City*

West Jordan (Utah) vs McCallie*

Oliver Springs vs Oneida*

Middle

Centennial vs Antioch*

RePublic vs Clarksville Academy *

Pope John Paul II vs Independence*

TBD vs Lipscomb Academy*

CPA vs Montgomery Bell Academy*

Springfield vs Wilson Central*

West

Wooddale vs Bolton

Westwood vs Freedom Prep

Peabody vs Jackson South Side

Manassas vs KIPP Memphis

Memphis Business vs MASE

Southwind vs Ridegeway

 

Week 5: Sept. 15-17
Thursday’s Games

East

Oakdale vs Coalfield*

CAK vs Knoxville Webb

Middle

Jo Byrns vs Clay County*

Rockwood vs Monterey*

Franklin Grace vs Mt. Juliet Christian*

West

MASE vs B.T. Washington

Christian Brothers vs Briarcrest*

Ridgeway vs Craigmont

KIPP Memphis vs Fairley

Bartlett vs Germantown*

M.L. King Prep vs Hillcrest

Oakhaven vs Manassas

Hamilton vs Memphis East

Douglass vs Raleigh-Egypt*

Trezevant vs Sheffield

Memphis Middle College vs Westwood*

 

Week 6: Sept. 22-24
Thursday’s Games

East

Knoxville West vs Alcoa

Middle

Stone Memoria vs York Institute*

Summit vs Beech*

White House Heritage vs Fairview*

Brentwood vs Hillsboro*

East Hickman vs Houston Co.*

Jackson Co. vs Livingston Academy*

Scotts Hill vs Perry Co.*

West

Bolton vs Fayette-Ware*

KIPP Memphis vs Freedom Prep

Houston vs Germantown*

McNairy Central vs Hardin County*

Liberty Tech vs Jackson North Side*

Memphis Overton vs Kingsbury

Manassas vs M.L. King Prep

Raleigh-Egypt vs Memphis Business Academy

Hillcrest vs Mitchell

Jackson Christian vs USJ*

McKenzie vs West Carroll

Week 7: Sept. 29-Oct. 1
Thursday’s Games

East

Clinton vs Campbell Co.

Happy Valley vs Cumberland Gap*

Knoxville Webb vs Knoxville Grace*

Middle

Alcoa vs Cookeville

Marshall Co. vs Lawrence Co.

Summertown vs Loretto

Station Camp vs Mt. Juliet

Riverdale vs Siegel

Rockvale vs Stewarts Creek

West

Lewis Co. vs Adamsville*

Melrose vs Craigmont

Trezevant vs Douglass*

MAHS vs Freedom Prep

Greenfield vs Humboldt*

Oakhaven vs KIPP Memphis

Mitchell vs Manassas

Westwood vs MASE

St. Benedict vs Memphis East*

Cordova vs White Station

Ridgeway vs Wooddale

Week 8: Oct. 6-8
Thursday’s Games

East

Gibbs vs Anderson Co.

Sweetwater vs McMinn Co.

Middle

Maplewood vs East Nashville

Glencliff vs Hillwood

Tullahoma vs Montgomery Central

Lebanon vs Mt. Juliet

Father Ryan vs Clarksville Northeast

Kenwood vs Rossview

Clarksville vs West Creek

West

B.T. Washington vs Dyersburg

Lake Co. vs Haywood

Collierville vs Houston

KIPP Memphis vs MAHS

Trezevant vs Memphis Business Academy

Douglass vs Memphis East

Fairley vs Mitchell

Davidson Academy vs Northpoint Christian

Raleigh-Egypt vs Sheffield

Craigmont vs Westwood

Week 9: Oct. 13-15
Thursday’s Games

East

Northview Academy vs Gatlinburg-Pittman

Karns vs Oak Ridge

Austin-East vs Pigeon Forge

Grainger vs Seymour

Sale Creek vs South Pittsburg

Greeneville vs Sullivan East

Middle

Hillwood vs Creek Wood

Marshall Co. vs Glencliff

La Vergne vs John Overton

Whites Creek vs Trousdale Co.

West

Manassas vs Byahliah

Kingsbury vs Cordova

Hillcrest vs MAHS

Week 10: Oct. 20-22
Thursday’s Games

Carter vs South-Doyle

Middle

Forrest vs East Robertson*

Brentwood Academy vs Ensworth

Northeast vs Henry Co.*

Smyrna vs McGavock

Franklin Co. vs Warren Co.*

West

Memphis Middle College vs B. T. Washington*

Westwood vs Bluff City

Chester Co. vs Bolivar Central*

Wooddale vs Craigmont

Fairley vs Freedom Prep

Lausanne vs South Gibson Co.*

KIPP Memphis vs Hillcrest

Manassas vs MAHS

Halls vs MASE

Douglass vs Memphis Business Academy

PURE Academy vs Memphis University School*

Southwind vs Overton*

Hamilton vs Trezevant

Germantown vs White Station

Week 11: Oct. 27-29
Thursday’s Games

East

Farragut vs Bearden

Rhea County vs Coffee Co.*

Soddy-Daisy vs East Ridge*

Community vs Grundy Co.

Daniel Boone vs Hampton

White Co. vs Sequatchie Co.

Howard School vs Walker Valley

Middle

Fayetteville vs Eagleville

MTCS vs Friendship Christian*

Cannon Co. vs Giles Co.*

Huntland vs Moore Co.

West

St. George’s vs Evangelical Christian School*

Memphis Business Academy vs Hamilton

Craigmont vs Kirby

Hillcrest vs Manassas

Bluff City vs MASE

Freedom Prep vs Oakhaven*

Overton vs Raleigh Egypt*

Melrose vs Ridgeway*

Memphis East vs Trezevant

B. T. Washington vs Westwood

 

Source Link

Related posts

Highland Park vs Canadian Live Stream How To Watch Highland Park vs Canadian Football

School Sports

Chippewa vs Rittman Live Stream How To Watch Chippewa vs Rittman Football

School Sports

Evergreen Lutheran vs Muckleshoot Tribal Live Stream How To Watch Evergreen Lutheran vs Muckleshoot Tribal Football

School Sports

Leave a Comment