Football

High school track: 1A region championship recaps

The four 1A regions held their region track and field championships this Wednesday and Thursday. Here’s a look at the team champions and individual champions for each event heading into the state meet at BYU next Thursday and Saturday.

Region 20 championships

At Milford High School

Girls team scores

Panguitch, 255Milford, 120Valley, 71Wayne, 50Escalante, 32Bryce Valley, 30Piute, 21Water Canyon, 8

Girls individual winners

100 meters — Debijean Henrie, Panguitch, 13.18200 meters — Debijean Henrie, Panguitch, 28.40400 meters — Hailie Wilcox, Panguitch, 1:06.34800 meters — Adelaide Englestead, Panguitch, 2:35.791,600 meters — Brooke Albrecht, Panuitch, 5:32.243,200 meters — Adelaide Englestead, Panguitch, 13:29.06100 hurdles — Tayleah Spaulding, Milford, 17.97300 hurdles — Lexie Palmer, Panguitch, 50.724×100 relay — Panguitch, 53.584×400 relay — Panguitch, 4:37.69Sprint medley — Panguitch, 4:50.71High jump — Kendra Schofield, Milford, 4’11Long jump — Debijean Henrie, Panguitch, 15’05.50Shot put — Presley Willden, Milford, 33’05Discus — Lacey Ellett, Wayne, 95’00Javelin — Kimber Reeve, Valley, 104’02

Boys team scores

Water Canyon, 174Milford, 169Panguitch, 151Bryce Valley, 34Valley, 24Wayne, 19Escalante, 18Piute, 4

Boys individual winners

100 meters — Bryson Acklin, Milford, 11.28200 meters — Lorin Allred, Water Canyon, 24.08400 meters — Taiven Cluff, Milford, 55.49800 meters — Rulan Barlow, Water Canyon, 2:05.501,600 meters — Rulan Barlow, Water Canyon, 4:55.823,200 meters — Theil Cooke, Water Canyon, 10:56.06110 hurdles — Tyler Cox, Panguitch, 15.68300 hurdles — Treyton Rose, Milford, 42.114×100 relay — Milford, 45.564×400 relay — Panguitch, 3:45.52Sprint medley — Water Canyon, 3:58.62High jump — Jonathan Timpson, Water Canyon, 6’07Long jump — Randen Leslie, Bryce Valley, 21’04.75Shot put — Justen Beebe, Milford, 44’02.50Discus — Justen Beebe, Milford, 118’04Javelin — Drayton Blackburn, Milford, 138’01

Tintic High School’s boys and girls track team won the Region 21 championship on Thursday, May 11, 2023, at Wendover High School.

Region 21 championships

At Wendover High School

Girls team scores

Tintic, 97Wendover, 53

Girls individual winners

100 meters — Zoe Pugh, Tintic, 13.72200 meters — Alyssa Grange, Tintic, 30.19400 meters — Natalie Alvarez, Wendover, 1:08.92800 meters — Natalie Alvarez, Wendover, 3:11.941,600 meters — Natalie Alvarez, Wendover, 6:35.883,200 meters — Savanna MacLee, Tintic, 15.59.68100 hurdles — Jordan Conder, Tintic, 19.12300 hurdles — Samantha Grimstead, Tintic, 1:03.064×100 relay — Tintic, 1:04.244×400 relay — Wendover, 5:57.85Sprint medley — Wendover, 5:52.74High jump — Zoe Pugh, Tintic, 4’02Long jump — Zoe Pugh, Tintic, 13’07.50Shot put — Noemi Gomez, Wendover, 29’05.50Discus — Aspen Cummings, Tintic, 77’00Javelin — Samantha Grimstead, Tintic, 75’09

Boys team scores

Tintic, 79Telos, 64Wendover, 22Dugway, 1

Boys individual winners

100 meters — Conner Fox, Tintic, 12.59200 meters — Jacob Baker, Telos, 25.54400 meters — Manden Brown, Tintic, 55.07800 meters — Manden Brown, Tintic, 2:13.571,600 meters — Manden Brown, Tintic, 4:52.433,200 meters — Josiah Holloway, Wendover, 13:52.55110 hurdles — Gordon Grimstead, Tintic, 21.41300 hurdles — Artem Lindley, Telos, 50.904×100 relay — Telos, 53.784×400 relay — Tintic, 3:56.11Sprint medley — Wendover, 4:31.01High jump — Alexander Genone, Telos, 4’10Long jump — Alexander Wood, Telos, 16’11.50Shot put — Kota Bear, Wendover, 43’03.50Discus — Kota Bear, Wendover, 117’01Javelin — Conner Fox, Tintic, 132’10

Region 22 championships

At Union High School

Girls team scores

Rich, 100Altamont, 92Manila, 25Tabiona, 21

Girls individual winners

100 meters — Violett Taylor, Rich, 12.56200 meters — Violett Taylor, Rich, 26.04400 meters — Aspen Thacker, Altamont, 1:03.38800 meters — Paige Smith, Rich, 2:38.211,600 meters — Paige Smith, Rich, 5:56.503,200 meters — Ashton Arnold, Altamont, 11:28.16100 hurdles — Violett Taylor, Rich, 15.16300 hurdles — Violett Taylor, Rich, 47.064×100 relay — Rich, 54.714×400 relay — Altamont, 4:43.66Sprint medley — Rich, 5:01.01High jump — Mika Andersen, Rich, 4’07Long jump — Aspen Thacker, Altamont, 16’04.50Shot put — Haydee Pugmire, Rich, 32’05.50Discus — Haydee Pugmire, Rich, 103’10Javelin — Harley Atwood, Altamont, 96’10

Boys team scores

Altamont, 108.5Rich, 54.5Manila, 42Tabiona, 22Mount Vernon, 17

Boys individual winners

100 meters — Ethan Hansen, Altamont, 11.43200 meters — Ethan Hansen, Altamont, 23.01400 meters — Ethan Hansen, Altamont, 53.30800 meters — Ryuya Kawamura, Mount Vernon1,600 meters — Ashton Arnold, Altamont, 4:54.433,200 meters — Paige Smith, Rich, 13:25.72110 hurdles — Tuck Davis, Manila, 16.09300 hurdles — Tuck Davis, Manila, 44.194×100 relay — Altamont, 49.034×400 relay — Rich, 4:02.37Sprint medley — Rich, 4:14.61High jump — Gavin Gonder, Manila, 6’00Long jump — Jaxon Guidash, Mount Vernon, 19’10Shot put — Grayson Panas, Altamont, 44’08Discus — Colton Beal, Altamont, 114’06.25Javelin — Colton Beal, Altamont, 141’07

Region 23 championships

At Monticello High School

Girls team scores

Monticello, 179Pinnacle, 77Green River, 31Whitehorse, 21Monument Valley, 6

Girls individual winners

100 meters — Darolani Motte, Pinnacle, 14.40200 meters — Berlynn Black, Monticello, 29.85400 meters — Rosy Beh, Monticello, 1:09.96800 meters — Marah Long, Monticello, 2:46.241,600 meters — Lilli Burton, Monticello, 6:26.943,200 meters — Marah Long, Monticello, 13:18.95100 hurdles — Madison Sasser, Pinnacle, 28.46300 hurdles — Berlynn Black, Monticello, 54.734×100 relay — Monticello, 59.074×400 relay — Monticello, 5:44.62Sprint medley — Monticello, 5:37.25High jump — Berlynn Black, Monticello, 5’03Long jump — Berlynn Black, Monticello, 14’11.50Shot put — Shania Mitchell, Whitehorse, 31’00Discus — Jenilee Keener, Green River, 94’05Javelin — Jenilee Keener, Green River, 124’00

Boys team scores

Monticello, 211.5Pinnacle, 69.5Whitehorse, 25Green River, 25Monument Valley, 6

Boys individual winners

100 meters — Tommy Sheeran, Monticello, 11.60200 meters — Jonathan Kessler, Pinnacle, 23.92400 meters — Soren Welch, Monticello, 56.34800 meters — Jesse Pettit, Monticello, 2:22.191,600 meters — Curtis Bunker, Monticello, 5:59.193,200 meters — Kaden Pehrson, Monticello, 12:28.88110 hurdles — Curtis Bunker, Monticello, 17.87300 hurdles — Chandler Henderson, Monticello, 47.474×100 relay — Monticello, 47.904×400 relay — Monticello, 4:49.70Sprint medley — Monticello, 4:24.02High jump — Bridjer Meadows, Green River, 5’10Long jump — Tommy Sheeran, Monticello, 22’09.75Shot put — Bridjer Meadows, Green River, 39’05.00Discus — Nial Reay, Monticello, 136’04.50Javelin — Tavon Black, Monticello, 99’01

Source link

Related posts

[HSF-2022] Solon vs Hudson Live Football On (19th) August 2022

School Sports

Cathedral Academy vs Faith Christian Live Stream How To Watch Cathedral Academy vs Faith Christian Football

School Sports

Gruver vs Vega Live Stream How To Watch Gruver vs Vega Football

School Sports

Leave a Comment