Football

High school swimming: 3A state meet results from Friday’s preliminaries

The preliminary round of the 3A state swim meet was held at BYU on Friday evening with teams and swimmers positioning themselves for Saturday’s finals, which get underway at 5 p.m.

Judge Memorial’s boys and girls swimming teams are both the defending state champs, and they’re the likely front runner again after each won their respective region title two weeks ago.

Here’s a list of the top eight qualifiers for Saturday’s finals in each event.

3A girls state swim meet

Friday’s preliminary results

At BYU

Top 8 qualifiers

200 medley relay

Judge Memorial, 1:57.82Juan Diego, 2:00.46Canyon View, 2:00.86Millard, 2:04.26Morgan, 2:04.69Rowland Hall, 2:04.98Union, 2:05.00Carbon, 2:07.03

200 freestyle

Delaney Dolan, Judge Memorial, 2:01.78Gracie Taylor, Canyon View, 2:08.84Mackenzie Mayer, Grand, 2:09.92Ellie Hanson, Carbon, 2:12.76Sienna Scholes, Union, 2:13.74Madeline Page, Judge Memorial, 2:14.12Ada Bradford, Carbon, 2;14.97Tori Day, North Sanpete, 2:15.10

200 individual medley

Pinar Donmez, Layton Christian, 2:09.18Isabella Hategan, Juan Diego, 2:17.33Sophie Canale, Judge Memorial, 2:26.34Chloe WHitehad, Judge Memorial, 2:26.83Sydni Lauer, Parowan, 2:28.18Cyan Schatz, Ogden, 2:31.23Amelia Conner, Judge Memorial, 2:31.91Pheobie Wilde, Ogden, 2;34.72

50 freestyle

Allison Henneuse, South Summit, 25.40Soleil Grimshaw, Canyon View, 25.67Sophie DuPont, Judge Memorial, 26.05Alyssa Chamberlain, Carbon, 26.07Kamryn Kennedy, Ogden, 26.18Lizzy Despain, Millard, 26.32Piper Fennell, Juan Diego, 26.51Emery Lachance, Union, 26.56

100 butterfly

Cecelia Hyman, Rowland Hall, 1:02.26Nehi Donmez, Layton Christian, 1:02.72Sydni Lauer, Parowan, 1:04.38Riley Gough, Richfield, 1:04.73Emery Lachance, Union, 1:06.35Lucy Duberow, Judge Memorial, 1:07.85Lily Schiffman, Rowland Hall, 1:08.35Sarah Nielson, Ogden, 1:09.16

100 freestyle

Avah Kling, Richfield, 54.77Soleil Grimshaw, Canyon View, 56.08Alyssa Chamberlain, Carbon, 57.17Mackenzie Mayer, Grand, 58.36Sienna Scholes, Union, 58.81Kamryn Kennedy, Ogden, 59.25Mia Crompton, Carbon, 59.40Madeline Page, Judge Memorial, 1:00.89

500 freestyle

Delaney Dolan, Judge Memorial, 5:32.53Sophie Canale, Judge Memorial, 5:44.54Gracie Taylor, Canyon View, 5:47.90Melody Lake, Emery, 5:59.61Cyan Schatz, Ogden, 6:00.72Adelia Schupbach, North Summit, 6:05.34Stephanie Winn, Union, 6:05.34Evie Halk, Carbon, 6:08.60

200 freestyle relay

Canyon View, 1:46.41Juan Diego, 1:47.94Carbon, 1:48.03Richfield, 1:48.25Ogden, 1:48.49Judge Memorial, 1:50.15Grand, 1:50.19Emery, 1:52.07

100 backstroke

Allison Henneuse, South Summit, 1:02.36Avah Kling, Richfield, 1:03.49Isabella Hategan, Juan Diego, 1:03.51Annicka Lovell, Canyon View, 1:04.21Cecelia Hyman, Rowland Hall, 1:04.45Sophie DuPont, Judge Memorial, 1:05.47Kailey Thurman, Millard, 1:07.95Ada Bradford, Carbon, 1:08.28

100 breaststroke

Pinar Donmez, Layton Christian, 1:04.71Chloe Whitehead, Judge Memorial, 1:11.26Lizzy Despain, Millard, 1:12.73Amelia Conner, Judge Memorial, 1:12.76Melody Lake, Emery, 1:12.79Piper Fennell, Juan Diego, 1:13.99Lizzy Bess, Morgan, 1;14.84Brielle Sill, Morgan, 1:15.06

400 freestyle relay

Judge Memorial, 3:57.66Carbon, 3:57.99Union, 3:58.75Richfield, 4:01.70South Summit, 4:05.32Ogden, 4:10.72Grand, 4:10.74Canyon View, 4:11.12

3A boys state swim meet

Friday’s preliminary results

At BYU

Top 8 qualifiers

200 medley relay

Judge Memorial, 1:39.43Juan Diego, 1:44.25Ogden, 1:44.61Canyon View, 1:45.40Union, 1:49.32Emery, 1:50.95Grand, 1:51.41Carbon, 1:55.13

200 freestyle

Kurt Morgan, Canyon View, 1:43.46Nathan Belnap, Ogden, 1:50.16Ethan Cannon, Canyon View, 1:52.59Nick Bittmenn, Canyon View, 1:52.94JW Silcox, North Summit, 1:54.77Jack Talboys, Judge Memorial, 1:55.68Mason Engar, Carbon, 1:55.84Frank Sankovitz, Judge Memorial, 1:56.74

200 individual medley

James Keddington, South Summit, 2:00.90Sean Cannon, Canyon View, 2:06.53Nick Hren, Grand, 2:07.17Teddy Fiscus, Judge Memorial, 2:07.33Charlie Gleason, Juan Diego, 2:09.78Mathew Rivkind, Ogden, 2:10.29Stetson Batty, Union, 2:10.58Thomas Shakib, Rowland Hall, 2;12.74

50 freestyle

Boston Bennett, Union, 21.86Benji Gillespie, Judge Memorial, 22.07Lincoln Hansen, Richfield, 22.54Levi Galaviz, Judge Memorial, 22.64Nick Henneuse, South Summit, 22.79Jonah Comino, Canyon View, 23.17Elijah Pfeifer, Morgan, 23.44Zach Meehan, Juan Diego, 23.46

100 butterfly

Gabe Jones, St. Joseph, 50.01Kurt Morgan, Canyon View, 50.74Matt Eagar, Judge Memorial, 53.51Josh Parks, Grantsville, 56.03Nick Hren, Grand, 56.30Sam Despain, Canyon View, 56.55Mathew Rivkind, Ogden, 57.30Bohdan Olevych, Juan Diego, 57.69

100 freestyle

Boston Bennett, Union, 48.15Nathan Belnap, Ogden, 48.64Sean Cannon, Canyon View, 50.19Jonah Comino, Canyon View, 51.57Frank Sankovitz, Judge Memorial, 51.76Elijah Pfeifer, Morgan, 53.36Ryker Getchell, Union, 53.53Liam Cox, Judge Memorial, 53.61

500 freestyle

Nick Bittmenn, Canyon View, 5:06.60Ethan Cannon, Canyon View, 5:07.02Levi Galaviz, Judge Memorial, 5:09.58JW Silcox, North Summit, 5;14.10Jack Bulf, Juan Diego, 5:17.61Jack Talboys, Judge Memorial, 5:18.19Bohdan Olevych, Juan Diego, 5:18.19Gerrit Noorda, Morgan, 5:30.61

200 freestyle relay

Canyon View, 1:30.84South Summit, 1:32.87Ogden, 1:33.00Juan Diego, 1:34.21Union, 1:34.64Judge Memorial, 1:36.37Emery, 1:36.56Morgan, 1:37.89

100 backstroke

Gabe Jones, St. Joseph, 50.93Benji Gillespie, Judge Memorial, 52.96Matt Eagar, Judge Memorial, 54.17Ryker Poulos, Canyon View, 58.75Brock Welling, Ogden, 1:01.43Mason Engar, Carbon, 1:01.58Connor Smith, Morgan, 1:01.96Henry Erickson, Rowland Hall, 1:02.07

100 breaststroke

Charlie Gleason, Juan Diego, 1:02.51James Keddington, South Summit, 1:03.17Lincoln Hansen, Richfield, 1:03.39Teddy Fiscus, Judge Memorial, 1:04.63Toby Carlton, Ogden, 1:04.85Sam Cowan, Judge Memorial, 1:05.00Oran Moore, Grand, 1:05.34Thomas Shakib, Rowland Hall, 1:05.41

400 freestyle relay

Canyon View, 3:19.80Judge Memorial, 3:22.80Union, 3:31.17South Summit, 3;32.06Ogden, 3:39.37Morgan, 3:40.26Carbon, 3:42.48Emery, 3:43.35

Source link

Related posts

Potlatch vs Clearwater Valley LiveStream How To Watch Potlatch vs Clearwater Valley Football

School Sports

2023 Week 10 PSAC In Review

School Sports

Moffat County vs Rifle LiveStream How To Watch Moffat County vs Rifle Football

School Sports

Leave a Comment