News

High school girls wrestling: Grantsville, Canyon View dominate at 3A Divisional state-qualifying meets

Grantsville’s girls wrestling team took its first step toward a 3A three-peat on Tuesday night.

Grantsville dominated its 3A Divisional A state-qualifying meet at Uintah High School, tallying 296 points and qualifying 26 wrestlers for the state tournament. Union finished runner-up at the meet.

At the 3A Divisional B meet at Emery High School, Canyon View ran away with the team title as it qualified 25 wrestlers to state in racking up 305 team points. Juab finished second behind Canyon View.

A year ago at the state tournament, 3A teams competed against 2A and 1A teams for one combined state championship. This year 3A teams are competing among themselves, while 2A and 1A teams have enough participants to compete within their own classification.

All the state tournament qualifiers will now rest up for the two-day state tournament at the Sevier Valley Center on Feb. 16 and 17.

Girls 3A Divisional A

At Uintah High School

Team scores

Grantsville, 296Union, 172North Sanpete, 114Juan Diego, 91Delta, 64Manti, 58Summit Academy, 7

Individual results

100 — 1. Rhylee Clark, Grantsville; 2. Zivah Sires, Grantsville; 3. Kabree Duncan, Union.105 — 1. Aliyah Zedicher, Manti; 2. Caelia Moyer, Grantsville; 3. Makerina Martin, Grantsville; 4. Lana Chan, Juan Diego.110 — 1. Sophia Camargo, Grantsville; 2. Arlie Jensen, Grantsville; 3. Whitley Kinross, North Sanpete; 4. Jessee Jenson, Union; 5. Savanna Findley, Juan Diego; 6. Natalia Cardenas, Juan Diego.115 — 1. Journey Toomey, North Sanpete; 2. Braydee Winterton, Union; 3. Aubrie Stiglich, North Sanpete; 4. Bailey Hurst, Grantsville; 5. Lexie Finuf, Grantsville.120 — 1. Skyley Hanna, Juan Diego; 2. Bailey Rainer, Grantsville; 3. Meilee Curtis, Grantsville; 4. Erin Chan, Juan Diego; 5. Taylonna Garcia, Union; 6. Tracie Burton, Union; 7. Madelyn Lake, Delta.125 — 1. Nikkole Dong, Grantsville; 2. Reagan Pitt, Grantsville; 3. Tiffany Nguyen, Juan Diego; 4. Summer Rowley, Manti; 5. Nakiah Jenks, Union; 6. Rachel Southworth, Manti.130 — 1. Evie Davidson, Union; 2. Hannah Miller, Grantsville; 3. Brooke Kimber, Grantsville; 4. Madison Finlinson, Delta; 5. Ricky Brown, Juan Diego; 6. Sunny Yazzie, Union.135 — 1. Jaysie Abalos, Delta; 2. Dakota Bechtol, Grantsville; 3. Josie Prevedel, Union; 4. Mieke Smith, Grantsville; 5. Annabree Emmett, Union.140 — 1. Chloe Critchlow, Grantsville; 2. Avanlee Bishop, Grantsville; 3. Reagan Bastian, Union; 4. Avery Snow, Union.145 — 1. Olivia Richmond, North Sanpete; 2. Courtney Mecham, Grantsville; 3. Edee Whitmer, Union.155 — 1. Hailey Broderick, Grantsville; 2. Lindee Ussing, Grantsville; 3. Aileen Terry, North Sanpete; 4. Kali Clegg, Delta.170 — 1. Caroline Mecham, Grantsville; 2. Katherine Allred, North Sanpete; 3. Boydee Gravatt, Union; 4. Danika Nielson, Delta; 5. Aubrey Lenhardt, Grantsville.190 — 1. Dahlia Silva, Union; 2. Kira Hart, Grantsville; 3. Hannah Perry, North Sanpete; 4. Emry Miller, Summit Academy.235 — 1. Avie Hernandez, Juan Diego; 2. Danelynn Castro, Manti; 3. Kymmura McCook, Union; 4. Lila Andrew, Grantsville; 5. Jayci Wood, Union; 6. Jenna Broderick, Grantsville.

Girls 3A Divisional B

At Emery High School

Team scores

Canyon View, 305Juab, 193Richfield, 164Carbon, 125Providence Hall, 58South Summit, 51Ben Lomond, 10Emery, 7Ogden, 6

Individual results

100 — 1. Isabella Bobrowsky, South Summit; 2. Atti Nielson, Juab; 3. Mayra Castillo, Canyon View; 4. Emma Lytle, Canyon View; 5. Annaliese Baker, Richfield; 6. Tylene Yazzie, Richfield.105 — 1. Autumn Evans, Providence Hall; 2. Brynlee Lauritzen, Canyon View; 3. emily Shoemaker, Juab; 4. Lily Stocks, Ben Lomond; 5. Adelyn Ray, Providence Hall.110 — 1. Kristie Jensen, Canyon View; 2. Andelynn Stephensen, Juab; 3. Codi Shaw, Carbon; 4. Raylee McCoy, Canyon View; 5. Emillie Memmott, Richfield.115 — 1. Julia Kay, Canyon View; 2. Abbigail Olsen, Providence Hall; 3. Taylor Dittmer, Canyon View; 4. Jaylie Hopper, Richfield.120 — 1. Kyra Pay, Juab; 2. Marley Castaneda, Canyon View; 3. Makynlee Watkins, Juab; 4. Takyera Taylor, Canyon View; 5. Brookleigh Unsworth, Carbon; 6. Saydee Tucker, Richfield; 7. Samantha Davis, Richfield.125 — 1. Addison Johnson, Juab; 2. Brooklyn Barney, Canyon View; 3. Carolina Bohman, South Summit; 4. Emma Parker, Carbon; 5. Bailey Mooney, Richfield; 6. Kenzie Mclntosh, Canyon View; 7. Cailyn Knighton, Ogden.130 — 1. Tashra Pay, Juab; 2. Kaydence Udy, Richfield; 3. Gwendaline Gardiner, Canyon View; 4. Morgan Holdaway, Juab; 5. Haleigh Malmgren,, Carbon; 6. Mya Headlee, Canyon View; 7. Adrianne Lee, Carbon.135 — 1. Gemma Carter, Canyon View; 2. Fortune Ward, Carbon; 3. Kyra Defino, Juab; 4. Claire Bartlome, Providence Hall; 5. Kaytylynn Goforth, South Summit; 6. Maya Garcia, Canyon View.140 — 1. Samantha Reynolds, Juab; 2. Karissah Haymore, Canyon View; 3. Alyssa Camden, Richfield; 4. Arrian Seeley, Canyon View.145 — 1. Danica Patey, Richfield; 2. Kelsey Diane Weaver, Canyon View; 3. Samantha Riddle, Carbon.155 — 1. Meletilini Matakaiongo, Canyon View; 2. Sydnei Christensen, Richfield; 3. Lizbet Rodriguez, Canyon View; 4. Zeze Lafaele, Richfield; 5. Lily Clark, Carbon; 6. Alizah Trostle, Carbon; 7. Kaia Archuleta, Ogden.170 — 1. Summerlynne Mikesell, Richfield; 2. Rickelle Collins, Carbon; 3. Jenna Pulsipher, Carbon; 4. Brielle Tait, Richfield; 5. Adriana Sierra, Canyon View; 6. Yanamarie Zorrilla, Canyon View.190 — 1. EliAnna (Snail) Santos-Banks, Canyon View; 2. Macee Ercanbrack, Juab; 3. Madison Arroyo, Carbon; 4. Olivia Lafaele, Richfield; 5. Aspen Clark, Richfield; 6. Dazi Thatcher, Emery; 7. Alexia Chesley, Ogden.235 — 1. Tilisa Matakaiongo, Canyon View; 2. Maitae Cardenas, Canyon View; 3. Laukau Taufatofua, Richfield; 4. Grace Lamb, Carbon.

Source link

Related posts

High school cross country: Carbon and Ogden win 3A championship

School Sports

Orange County scores and player stats for Saturday, June 3

School Sports

Bunnell vs Weston LiveStream How To Watch Bunnell vs Weston Football

School Sports

Leave a Comment