Football

High school girls tennis: 4A state tournament schedules and scores

Class 4A State Tournament

UHSAA bracket

Note: The top eight seeds at each position receive a first-round bye and will begin play in the Round of 16 at Liberty Park on Thursday, Oct. 6.

First singles

Note: Top 3 seeds receive a first-round bye: No. 1 Kylie Dezos, Dixie; No. 2 Bailey Huebner, Green Canyon; No. 3 London Wunderli, Crimson Cliffs.

Play-in matches (Oct. 7)

At Liberty Park

No. 8 Romy Niederhauser, Sky View vs. No. 9 Sophia Parson, CedarNo. 4 Maggie Crosby, Snow Canyon vs. No. 13 Emily Loveless, HurricaneNo. 5 Sara White, Desert Hills vs. No. 12 Anna Bindrup, Mountain CrestNo. 7 Angela Zhan, Logan vs. No. 10 Katiejo Litchford, Bear RiverNo. 6 Ellie Carlston, Ridgeline vs. No. 11 Emma Farish, Pine View

Second singles

Note: Top 3 seeds receive a first-round bye: No. 1 Fiona Fackrell, Dixie; No. 2 Liz Murri, Green Canyon; No. 3 Amanda Beckstrand, Crimson Cliffs.

Play-in matches (Oct. 7)

At Liberty Park

No. 8 Demi Larsen, Logan vs. No. 9 Gracie Salley, Pine ViewNo. 4 Megan Lewis, Desert Hills vs. No. 13 Rachel Werrett, HurricaneNo. 5 Katelyn Simon, Ridgeline vs. No. 12 Allie Pearson, CedarNo. 7 Tearsti Stoker, Mountain Crest vs. No. 10 Madison Burt, Sky ViewNo. 6 Ava Roman, Snow Canyon vs. No. 11 Madelyn Mickelson, Bear River

Third singles

Note: Top 3 seeds receive a first-round bye: No. 1 Emma Murri, Green Canyon; No. 2 Brianna Hartman, Desert Hills; No. 3 Luz Perez Spencer, Ridgeline.

Play-in matches (Oct. 7)

At Liberty Park

No. 8 Sarah Spackman, Sky View vs. No. 9 Lillian Ricks, LoganNo. 4 Bailey Speakman, Crimson Cliffs vs. No. 13 Addison Wood, CedarNo. 5 Meg Fraser, Dixie vs. No. 12 Kylie Blaser, Pine ViewNo. 7 Anna Steel, Snow Canyon vs. No. 10 Delaney Tebbs, HurricaneNo. 6 Ava Apedaile, Mountain Crest vs. No. 11 Rachel Epling, Bear River

First doubles

Note: Top 3 seeds receive a first-round bye: No. 1 Olivia Phillips/Tori Jeppson, Green Canyon; No. 2 Whitney Matehson/Camryn Stanger, Crimson Cliffs; No. 3 Brinley Wiese/Kiersten Daines, Ridgeline.

Play-in matches (Oct. 7)

At Liberty Park

No. 8 Mika Schwartz/Skylee Haramoto, Sky View vs. No. 9 Ashlyn Nielson/Alizabeth Fonnesbeck, Mountain CrestNo. 4 Ella Pulsipher/Tessa Fielding, Desert Hills vs. No. 13 Madison Kolste/Anna Hales, Bear RiverNo. 5 Norah Perry/Lizzie Spach, Logan vs. No. 12 Christen Jocelyn/Kaylee Leavenworth, HurricaneNo. 7 Natalie Little/Libby Larkin, Dixie vs. No. 10 Jenna Crain/Marley Geddes, CedarNo. 6 Jerzi Anderson/Sarah Richards, Snow Canyon vs. No. 11 Tamaki Ida/Kailee Hill, Pine View

Second doubles

Note: Top 3 seeds receive a first-round bye: No. 1 Carly Nielsen/Maren McKenna, Green Canyon; No. 2 Taylee Anderson/Brooklyn Price, Desert Hills; No. 3 Kate Obray/Carys Owen, Crimson Cliffs.

Play-in matches (Oct. 7)

At Liberty Park

No. 8 Chloe Bagley/Lexi Gunnell, Sky View vs. No. 9 Lily Rasmussen/Brinlie Clark, Mountain CrestNo. 4 Ruby Holbrook/Emree Rupp, Ridgeline vs. No. 13 Katie Hewlett/Haylee Howard, Bear RiverNo. 5 Tava Lutui/Katelyn Jennings, Dixie vs. No. 12 Halle Wheeler/Kelsie Yardley, HurricaneNo. 7 Katherine Eborn/Anna Blanchard, Logan vs. No. 10 Brinlee Willstead/Ellie Norton, Pine ViewNo. 6 Claire Renouf/Laura Lewis, Snow Canyon vs. No. 11 Taya Torres/Briley Johnston, Cedar

Source link

Related posts

Triway vs Northwest Live Stream How To Watch Triway vs Northwest Football

School Sports

Christ the King Cathedral vs All Saints Episcopal School Live Stream How To Watch Christ the King Cathedral vs All Saints Episcopal School Football

School Sports

Gatewood vs Southland Academy LiveStream How To Watch Gatewood vs Southland Academy Football

School Sports

Leave a Comment