Football

High school football: 6A/5A/4A/3A/2A/1A state tournament pairings announced after UHSAA reveals final RPI rankings

clock

CST_

Deseret black logo

Deseret black logo

Saturday, October 14, 2023 | 

Deseret black logo


[month] [day], [year], [hour]:[minute][ampm] [timezone]

SHARE

High school football: 6A/5A/4A/3A/2A/1A state tournament pairings announced after UHSAA reveals final RPI rankings

CLOSE

merlin_2996405.jpg

Timpview High School plays football against Orem High School at Provo High School in Provo on Thursday, Sept. 14, 2023.

Megan Nielsen, Deseret News

Class 6A

UHSAA bracket

First round (Oct. 20)

No. 17 Westlake at No. 16 Fremont, 6 p.m.No. 18 Layton at No. 15 Copper Hills, 6 p.m.

Second round (Oct. 27)

Westlake/Fremont winner at No. 1 American Fork, 6 p.m.No. 9 Syracuse at No. 8 Bingham, 6 p.m.No. 13 Farmington at No. 4 Skyridge, 6 p.m.No. 12 Herriman at No. 5 Pleasant Grove, 6 p.m.Layton/Copper Hills winner at No. 2 Corner Canyon, 6 p.m.No. 10 Lone Peak at No. 7 Mountain Ridge, 6 p.m.No. 14 Riverton at No. 3 Lehi, 6 p.m.No. 11 Weber at No. 6 davis, 6 p.m.

Class 5A

UHSAA bracket

First round (Oct. 20)

No. 17 Orem at No. 16 Wasatch, 6 p.m.No. 24 Taylorsville at No. 9 Woods Cross, 6 p.m.No. 20 Viewmont at No. 13 Maple Mountain, 6 p.m.No. 21 Northridge at No. 12 West Jordan, 6 p.m.No. 18 East at No. 15 Kearns, 6 p.m.No. 23 Cedar Valley at No. 10 Bountiful, 6 p.m.No. 19 Hunter at No. 14 Bonneville, 6 p.m.No. 22 Highland at No. 11 Alta, 6 p.m.

Second round (Oct. 27)

Orem/Wasatch winner at No. 1 Timpview, 6 p.m.Taylorsville/Woods Cross winner at No. 8 Brighton, 6 p.m.Viewmont/Maple Mountain winner at No. 4 Box Elder, 6 p.m.Northridge/West Jordan winner at No. 5 Olympus, 6 p.m.East/Kearns winner at No. 2 Springville, 6 p.m.Cedar Valley/Bountiful winner at No. 7 Granger, 6 p.m.Hunter/Bonneville winner at No. 3 Roy, 6 p.m.Highland/Alta winner at No. 6 West, 6 p.m.

Class 4A

UHSAA bracket

First round (Oct. 20)

No. 17 Bear River at No. 16 Spanish Fork, 6 p.m.No. 24 Uintah at No. 9 Salem Hills, 6 p.m.No. 20 Logan at No. 13 Dixie, 6 p.m.No. 21 Tooele at No. 12 Mountain Crest, 6 p.m.No. 18 Pine View at No. 15 Cedar, 6 p.m.No. 23 Hurricane at No. 10 Desert Hills, 6 p.m.No. 19 Mountain View at No. 14 Payson, 6 p.m.No. 22 Jordan at No. 11 Stansbury, 6 p.m.

Second round (Oct. 27)

Bear River/Spanish Fork winner at No. 1 Sky View, 6 p.m.Uintah/Salem Hills winner at No. 8 Green Canyon, 6 p.m.Logan/Dixie winner at No. 4 Park City, 6 p.m.Tooele/Mountain Crest winner at No. 5 Timpanogos, 6 p.m.Pine View/Cedar winner at No. 2 Crimson Cliffs, 6 p.m.Hurricane/Desert Hills winner at No. 7 Snow Canyon, 6 p.m.Mountain View/Payson winner at No. 3 Provo, 6 p.m.Jordan/Stansbury winner at No. 6 Ridgeline, 6 p.m.

Class 3A

UHSAA bracket

First round (Oct. 20)

No. 9 Juan Diego at No. 8 Ogden, 6 p.m.No. 12 Carbon at No. 5 Grantsville, 6 p.m.No. 10 North Sanpete at No. 7 Juab, 6 p.m.No. 11 Union at No. 6 Ben Lomond, 6 p.m.

Second round (Oct. 27)

Juan Diego/Ogden winner at No. 1 Richfield, 6 p.m.Carbon/Grantsville winner at No. 4 Canyon View, 6 p.m.North Sanpete/Juab winner at No. 2 Manti, 6 p.m.Union/Ben Lomond winner at No. 3 Morgan, 6 p.m.

Class 2A

UHSAA bracket

First round (Oct. 20)

No. 9 Grand at No. 8 Judge Memorial, 6 p.m.No. 10 South Sevier at No. 7 Delta, 6 p.m.No. 11 ALA at No. 6 Providence Hall, 6 p.m.

Second round (Oct. 27)

Grand/Judge Memorial winner at No. 1 San Juan, 6 p.m.No. 5 Summit Academy at No. 4 Emery, 6 p.m.10/7 winner at No. 2 South Summit, 6 p.m.11/6 winner at No. 3 Layton Christian, 6 p.m.

Class 1A

UHSAA bracket

First round (Oct. 20)

No. 9 Parowan at No. 8 Gunnison Valley, 6 p.m.No. 10 North Sevier at No. 7 Milford, 6 p.m.

Second round (Oct. 27)

Parowan/Gunnison Valley at No. 1 Beaver, 6 p.m.No. 5 Millard at No. 4 Kanab, 6 p.m.North Sevier/Milford winner at No. 2 Duchesne, 6 p.m.No. 6 North Summit at No. 3 Enterprise, 6 p.m.

Deseret footer logo

Copyright © 2023 Deseret News Publishing Company. All Rights Reserved



Source link

Related posts

Piedmont Academy vs Thomas Jefferson Academy LiveStream How To Watch Piedmont Academy vs Thomas Jefferson Academy Football

School Sports

Coronado vs Americas Live Stream How To Watch Coronado vs Americas Football

School Sports

Eisenhower vs Guymon Live Stream How To Watch Eisenhower vs Guymon Football

School Sports

Leave a Comment