News

High school boys wrestling: Millard (2A), Panguitch (1A) in driver’s seat for state title 3-peats

Both Millard and Panguitch opened up narrow leads on Friday in their quests for a wrestling state championship 3-peat.

Millard tallied 134.5 points during Day 1 of the 2A state tournament at the Sevier Valley Center and will take a 9.5 point lead over Beaver into the final day of competition on Saturday as it seeks a third straight state title.

Millard advanced 16 wrestlers into the semifinals, which get underway at 9:30 a.m. The championship matches begin at 3:30 p.m.

Beaver advanced 13 wrestlers into the semifinals. Millard and Beaver wrestlers go head to head in five semis on Saturday, which will be critical for both teams’ hopes of the state championship.

Millard’s Sam Rasmussen has an opportunity to join an elite group of Utah wrestlers on Saturday as he seeks a fourth individual state championship at 144 pounds. Teammate Dak Eldredge is wrestling for a 3-peat at 126 pounds.

Six other 2A wrestlers are eying a repeat on Saturday: Millard’s Kolter Kelly (120), Duchesne’s Kierk Skewes (132), Beaver’s Russell Evans (138), Millard’s Morgan Tingey (165), Beaver’s Tavyn Hollingshead (150) and North Summit’s Cutler Blonquist (157).

In 1A, Panguitch has a 14-point cushion heading into the final day as it leads Altamont 131.5 to 117.5. Panguitch won last year’s state championship by 79 points over Milford.

Panguitch advanced seven wrestlers into Saturday’s championship matches, which get underway at 3:30 p.m.

Altamont has six wrestlers in the finals.

The teams only go head to head in one championship match (at 132 pounds) as Panguitch’s Shad Partridge faces Altamont’s Dillon Ivie.

Ivie is one of two 1A wrestlers chasing an individual 3-peat on Saturday along with Panguitch’s Braxton Atkin (138). Two other wrestlers are pursuing a repeat, Panguitch’s Shad Partridge (132) and Altamont’s Brayden Webb (165),

2A boys state tournament

At Sevier Valley Center

Team scores after Day 1

Millard, 134.5Beaver, 125North Sevier, 82San Juan, 80Kanab, 65Enterprise, 54Duchesne, 53North Summit, 50.5

Saturday’s semifinals

106

Porter Dahl, Millard vs. Jaden Vice, KanabTrexden Olsen, Beaver vs. Max McKinlay, North Sevier

113

Lane Monroe, Millard vs. Michael Williams, EnterpriseChad Yellow, San Juan vs. Statlen Hughes, Beaver

120

Kolter Kelly, Millard vs. Jerrit Anderson, Gunnison ValleyColton Winkler, Duchesne vs. Caden Adams, Millard

126

Dak Eldredge, Millard vs. Ryker Williams, North SevierRyder Coates, Gunnison Valley vs. Landon Bagley, South Sevier

132

James Crowley, North Sevier vs. Jex Bradshaw, BeaverDierk Skewes, Duchesne s. Hunter Ashworth, Millard

138

Dreyden Stubbs, Kanab vs. Russell Evans, BeaverAustin Paris, Grand vs. Taylor Garrett, South Sevier

144

Sam Rasmussen, Millard vs. Reagan Bradshaw, BeaverGage Raddon, Beaver vs. Ryker Jenkins, Duchesne

150

Adreian Briceno, Millard vs. Davin Orton, BeaverTavyn Hollingshead, Beaver vs. Isaac Clarkson, Kanab

157

Cutler Blonquist, North Summit vs. Alexande Williams, BeaverParker Snyder, San Juan vs. Lincoln Fullmer, Millard

165

Morgan Tingey, Millard vs. Kelton Langston, BeaverJD Palmer, San Juan vs. Dean Anderson, North Sevier

175

Kaden Turner, Millard vs. Trace Bennett, San JuanTitan Hunter, Beaver vs. Rustyn Mackelprang, Parowan

190

Emilio Jackson, Millard vs. Brayden Evans, BeaverKyron Bracken, Enterprise vs. Logan Judd, North Summit

215

Luke DeGraffenried, Millard vs. Boden Mackelprang, ParowanKutlur Matheson, Beaver vs. Rayce Adams, Millard

285

Scott DeHerrera, Millard vs. Wyatt Bless, ALATaylor Black, San Juan vs. Daniel Gates, Millard

1A boys state tournament

At Sevier Valley Center

Team scores after Day 1

Panguitch, 131.5Altamont, 117.5Milford, 109.5Monticello, 90Gunnison Valley, 46Rich, 40Piute, 39Tintic, 24

Saturday’s championships

106

Arturo Gutierrez, Monticello vs. Levi Scott, Altamont

113

Max Albrecht, Panguitch vs. Boston Thompson, Milford

120

John Leber, Monticello vs. Krey Bradbury, Wayne

126

Gage Bird, Altamont vs. Trenden Thompson, Milford

132

Shad Partridge, Panguitch vs. Dillon Ivie, Altamont

138

Braxton Atkin, Panguitch vs. Nudd Netto, Milford

144

Cameron Atkin, Panguitch vs. Zac Thayn, Monticello

150

Kade Severe, Piute vs. Zayde Walker, Altamont

157

Jacob Marshall, Panguitch vs. Tesler Fields, Milford

165

Thomas Fullmer, Monticello vs. Brayden Webb, Altamont

175

Dalton Holden, Tintic vs. Morgan Finicum, Milford

190

Maverick Albrecht, Panguitch vs. Boedy Morrison, Piute

215

Gage Julander, Panguitch vs. Boston Jolley, Rich

285

Jordan Johnson, Rich vs. Kaleb Witbech, Altamont

Source link

Related posts

[LIVESTREAM] Porter Ridge vs Rocky River Live Free Football On 19 August 2022

School Sports

High school girls lacrosse: Lone Peak wins 6A championship with hard fought win over Mountain Ridge

School Sports

Tyler vs West Mesquite Live Stream How To Watch Tyler vs West Mesquite Football

School Sports

Leave a Comment